כניסה לחברים רשומים

 

סקירת חניכת מבל"ל ענבר יצחקי

כחלק מפעילות המבל"ל בבית ספרי יצאתי עם מספר תלמידים נוספים, הלוקחים חלק בפעילות זו, לכנס הבוגרים השנתי של המב"ל. בכנס נחשפתי לתכנים מעניינים מאוד שאנחנו, כתלמידים, לא זוכים לדון בהם בחיי היום יום.

התרשמתי מאוד מהביקור בבסיס חיל הים בחיפה, בו מפקד הבסיס סקר באופן מרתק את הזירה הימית בישראל ואת חשיבותה הרבה, הן מבחינה אסטרטגית- צבאית והן מבחינה כלכלית. הוא הציג את הקשר של חיל הים לנושאים אקטואליים כגון המתרחש בסוריה והשמירה על מאגרי הגז. בנוסף, סיירנו בכלי השיט השונים. המפגש הראשון במהלך הסיור בבסיס היה עם צוער, העומד לסיים קורס חובלים, שהעביר את ההדרכה וסחף אותנו בהתלהבותו הרבה. קיבלנו הצצה לאורח חייהם הלא פשוט של אנשי הצוות בכלי השיט השונים והדבר גרם לנו להעריך עוד יותר את תרומתם הרבה והמשמעותית לביטחון המדינה.

לאחר מכן אירח אותנו השייח טאריף בג'וליס במפגש עם בכירים מהעדה הדרוזית. במפגש הועלו בעיות מורכבות בהן נתקלים בני העדה. אחד הנושאים שהועלו בפנינו היה, כי הדרוזים רוצים להשתלב ולהיות שווים בחברה הישראלית לא רק מבחינת השירות הצבאי, אלא גם בתחומים אחרים, כגון שירות במשרות ציבוריות, רכישת השכלה גבוהה בחלקים רחבים יותר של האוכלוסייה והקמת תשתיות טובות יותר ביישובים הדרוזים. המפגש הותיר כאתגר במחשבה את הצורך להגיע לפתרון הסוגיות שהועלו, בפניו ניצבות החברה והמדינה.

בהמשך היום התארחנו במכללת הגליל המערבי ויו"ר המכללה הדגיש את חשיבות הענקת ההשכלה הגבוהה ליותר אנשים מקרב האוכלוסייה, וסקר את פועלו לעשות כן בגליל המערבי, שהוא אזור שמקבל פחות משאבים ולכן המטרה היא לפתחו באמצעות המשאב האנושי. כך ניתן יהיה להגיע איכות חיים טובה יותר לפרט בגליל ולחברה באזור בכלל.

ערכנו דיון עם סמפכ"ל המשטרה, ניצב זוהר דביר, שפתח לנו צוהר לעבודתה המרתקת של המשטרה במגוון תחומים ושיתף אותנו באנקדוטות מעניינות מעבודתה השוטפת של המשטרה, בדגש על המתרחש במחוז הצפוני עליו פיקד.

התקיים מפגש עם ראש עיריית עכו, שבמהלכו נחשפנו לפעילות הענפה המשותפת של יהודים וערבים בעיר ולהתפתחותה המהירה במגוון תחומים בשנים האחרונות, כגון תיירות, דיור, ביטחון פנים וחינוך.

המפגש עם בוגרי המב"ל במהלך היום היה מעניין בפני עצמו. כתלמידי המבל"ל היינו מיעוט בקרב רוב המשתתפים שהיו בוגרי המב"ל, שהם אנשים מובילים בחברה הישראלית, כיום ובעבר.

למדתי בסיור על מגוון האוכלוסיות החיות בגליל המערבי, אשר הופכות אותו למקום מאתגר, מורכב ומרתק ביופיו. אי לכך, לגליל ישנם צרכים ייחודיים בתחומים החברתיים, החינוכיים והביטחוניים. הסיור המחיש דוגמאות למענה לסוגיות אלה בפועל, והוצגו בו רעיונות לפתרונן, כמו הענקת השכלה גבוהה, מתן הזדמנויות באופן שוויוני ופעילויות משותפות לאוכלוסיות השונות המעודדות יצירת חיים משותפים, כדוגמת העיר עכו. אני שמחה מאוד שנפלה בחיקי ההזדמנות לקחת חלק ביום מרתק זה.

ענבר יצחקי, מבל"ל אהל שם

לוח אירועים
רקפות
עבור לתוכן העמוד