כניסה לחברים רשומים

 

כנס ירושלים 2011

כותרת הכנס השנתי של עמותת בוגרי מב"ל עסקה בגדרות בהן ישראל מקיפה את עצמה, אך האקטואליה העלתה על סדר יומו של הכנס גם גדרות מחייה הפנימיים של ישראל.


בסיור מרתק בקו התפר בהדרכתם של פרופ' ארנון סופר, אל"מ מיל. שאול אריאלי, הגב' חגית עופרן, ומר אמיר חשין, חזו בוגרי מב"ל מקרוב, בין היתר, במציאות החיים המורכבת שיצר 'מכשול קו התפר' ובפערים בין הגבול המוניציפאלי לבין תוואי הגדר. הסיור שימש רקע מתאים מאין כמותו להכרזתו המפתיעה של ראש עיריית ירושלים, מר ניר ברקת אשר הכריז כי הוא ממליץ להתאים את גבולה המוניציפאלי של העיר לתוואי הגדר, כלומר לוותר על שטחים שנותרו מחוץ לגדר, ומנגד לספח שטחים שתוואי הגדר כלא בצד הישראלי שלה, שטחים שכעת אינם באחריותה המוניציפאלית של עיריית ירושלים.

בהמשך דבריו נענה ברקת לקריאתו של יו"ר העמותה, אלוף מיל. איל בן ראובן , והבטיח לפעול להעברת מב"ל לירושלים. ברקת סיפר כי מנכ"ל העירייה, יוסי היימן (בוגר מב"ל בעצמו) הונחה כבר לטפל בכך.
כנס העמותה קרוי זו כבר הפעם השנייה, על שמו של מאיר עמית ז"ל וזאת ביוזמתה של חברת חלל תקשורת אשר יומיים קודם לכנס שיגרה בהצלחה את הלוויין עמוס 5, כאילו לכבודנו... את הקשר בין לוויינים גדרות ובטחון, הסביר בהרצאה מרתקת מר יואל גת, חתן פרס בטחון ישראל וממייסדי גילת .

סגנו של היועץ לבטחון לאומי, דר' ערן לרמן , נתן בגדר סימנים המסמלים שלוש משמעויות למונח:
ג = גבול בטחוני, ד = דמוגרפיה, ר = ראשון (העולם הראשון) מול העולם השלישי.

לאחר הרצאתו נערך דיון מעמיק ומגוון בנושא הגדר בהנחייתו של מר עמיר רפפורט ובהשתתפותם של ראש מועצת גוש עציון מר שאול גולדשטיין , מנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגיים תא"ל מיל. יוסי קופרווסר , מנכ"ל משרד החוץ לשעבר ד"ר אלון ליאל ועורך הדין מיכאל ספרד .

עוד שמענו בערב את דבריו של פרופ' בן זאב , נשיא אוניברסיטת חיפה, וחזינו בהבעת הוקרה לבוגרי מב"ל שמונו בשנה החולפת לתפקידים בכירים: הרמטכ"ל, ר' השב"כ, היועץ לבטחון לאומי ור' אגף האסיר, וברכות למפקדי מב"ל היוצא והנכנס. כן, נהנינו גם מזמרתם של חיילי וחיילות (!) להקת הנח"ל .     

אבל גולת הכותרת היו כמובן דבריהם של הרמטכ"ל וראש הממשלה. רא"ל בני גנץ החל בהכרזה כי החל משנת 2014 לא ימונה תא"ל מי שלא סיים מב"ל או מוסד מקביל בחו"ל ובהמשך הזכיר כי ראוי שצבא העם יהיה צבא כל העם, לא חצי העם , והכריז כי צה"ל לא יתיר הדרת נשים . הרמטכ"ל קרא על כן לנשים לשרת בכל מקום ולהיות גאות - גם בשירתן . בעקבות תקיפתו של סמח"ט אפרים, אמר הרמטכ"ל כי על צה"ל מוטלת חובת ההגנה ומנגד על המדינה חובת הגיבוי והתמיכה. 

ראש הממשלה בנימין   נתניהו פתח בדברים חדים וברורים בתגובה לאירועי היום: " שבירת כלים " כינה את תקיפת חיילי וקציני צה"ל והודיע שממשלת ישראל תפעל להרחיק את הפורעים וסיפר כי הינחה את המשטרה, השב"כ וצה"ל לשתף פעולה במיגור הפגע הרע. כולנו מלוכדים לשמור על החוק והדמוקרטיה הכריז ראש הממשלה ובהכרזתו זו סימן קו ברור שזכה מטבע הדברים לכיסוי בולט ומפורט באמצעי התקשורת. בהמשך דבריו התייחס רוה"מ בפירוט לצורך בגדרות במובניהן השונים: פיזית, רקטית וקיברנטית, אך הבהיר בסיכומו כי כל זה לא מייתר את הצורך ביכולת התקפית. בשום זירה ישראל לא 'משחקת רק בונקר'.

צילומים: גדי סיארה

הקודםהקודם
הגדלהגדל
הבאהבא
לוח אירועים
רקפות
עבור לתוכן העמוד