מאמרים והרצאות

מדור זה מיועד למאמרים, הרצאות וסקירות ספרים בנושאי הבטחון הלאומי. הפניות לפרסומים של חברינו באמצעי התקשורת השונים מופיעים במדור "מפירסומי חברינו".

 

כתובת המערכת להצעת מאמרים או קישורים לפרסומים של בוגרי מב"ל: BogMabal.Editor@gmail.com

--------------------------------------------------------

על תפיסת הבטחון של ישראל

'צוק איתן' חשף ועורר מספר סוגיות יסוד באשר לבטחונה הלאומי של ישראל ואנו מבקשים למקד כאן את תשומת הלב בשאלת תפיסת הבטחון של ישראל - האם קיימת? מהן נגזרותיה? האם יש עליה הסכמה? ומה צריכים להיות רכיביה? אין מדובר בנושא חדש וכבר עסקו בו ובנגזרותיו לא מעט, ובהם גם תלמידי מב"ל בעבודות הגמר אשר חלקן התפרסמו אחר כך כמאמרים. המציאות מוכיחה כי לא היה בכך די ושאלות יסוד עדיין פתוחות וטעונות דיון, גיבוש מענה ויישום.

להלן שורה של מאמרים, חלקם ממוקדים בנושא זה במלוא היקפו הרחב וחלקם דנים בנגזרות שונות שלו. ניתן להשתתף בדיון זה בין במאמר ובין כהערות שאפשר לכתוב ישירות ב http://www.amutatmabal.org.il/?CategoryID=601

דיון עם אלוף יאיר גולן
בעקבות המאמרים שפירסמנו באתר זה על הצורך בעדכון תפיסת הבטחון של ישראל נערך בחודש נובמבר 2017 בחדר הדיונים של מפקד המכללות האלוף תמיר היימן דיון להחלפת דיעות עם אלוף יאיר גולן אשר מונה להכין הצעה בנושא. השתתפו חברי הנהלת העמותה של בוגרי המכללה לבטחון לאומי וקבוצת בוגרים מומחים.
עדכון תפיסת הבטחון של ישראל - יצחק בן-ישראל
שינויים רבים המתחוללים במרחב מחייבים לבחון את תפיסת הבטחון של ישראל במיוחד אחרי 'צוק איתן'. מאמרו המעודכן (8.9.14) של אלוף מיל. יצחק בן ישראל דן בהנחות היסוד לעדכון תפיסת הבטחון (פורסם לראשונה ברבעון "האומה" הבמה למחשבה לאומית, לתיעוד ולספרות, הוצאת מסדר ז'בוטינסקי מס' 195, אוג. 2014).
תפיסת הבטחון של ישראל והחזון הציוני - אורן טוקטלי
עיון מחודש בתפיסת הבטחון של ישראל לאור החזון הציוני, מעלה כי קיר הברזל של ז'בוטינסקי השיג את יעדו ותורת הסבבים של בן גוריון מיצתה את עצמה, אך נזנח היעוד הציוני והאינטרס הבטחוני לזכות בהשלמתו של העולם הערבי עם קיומה של ישראל
הסיוע הבטחוני: ירושתו-נקמתו של אובמה
הסכם הסיוע הבטחוני לשנים 2019-28 שנחתם ב-2016 הוצג כהישג ע"י ראש הממשלה לשעבר נתניהו ואנשיו, אולם למעשה הוא הרע את מצבנו ושימש כנקמה קרה ומתוקה של אובמה בנתניהו ... להמשך מאמרו של מרדכי איש שלום הקישו על הכותרת
קובץ מאמרים על בטחון לאומי במציאות נזילה
קובץ מאמרי חוקרי INSS, המציג טענה כי שינויים מדיניים, כלכליים, פוליטיים וחברתיים, לצד אתגרי ביטחון חדשים מולם ניצבות מדינות המערב בעת הנוכחית, לרבות ישראל, מייצרים סדר יום שונה לניתוח סוגיות של ביטחון ואסטרטגיה ואף מאתגרים את הגדרת ה'ביטחון הלאומי'.
הרצאת אלוף מיל עמידרור בכנס העמותה דצמבר 2018
הרצאתו של אלוף מיל. יעקב עמידרור, חוקר ב״מכון ירושלים למחקרים אסטרטגיים״, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי, שנשא בכנס מב"ל לציון 70 שנה למדינה בדצמבר 2018
איל בן ראובן: יש לעדכן ולמסד את תפיסת הבטחון של ישראל
בראיון לקראת ערב ראש השנה בוחן אלוף מיל. איל בן ראובן את תפיסת הבטחון של ישראל אחרי 'צוק איתן' וקורא לעדכן אותה ולהנהיג הכנתו ופרסומו של מסמך רשמי על ידי כל ראש ממשלה, בראשית כל קדנציה, מסמך שיבהיר את מדיניותו ויחייב את ממשלתו.
מ"צוק איתן" אל המערכה הבאה - דב תמרי
בסדרת המאמרים 'מצוק איתן אל המערכה הבאה' דן דר' ותא"ל מיל. דב תמרי בשורה של סוגיות שהציפה 'צוק איתן' ובהן מטרות המלחמה, מושג ההרתעה, תרבות המלחמה שנוצרה בישראל, ועל מצבי הלוחמה חסרי הגבולות.
תובנות  איתמר יער מ'צוק איתן'
בחלוף כחצי שנה מאז מבצע 'צוק איתן' מתבונן בהתרחשויות אל"מ מיל. איתמר יער, חבר העמותה ובוגר RCDS הבריטית (1994) ובעבר סגן ראש המועצה לבטחון לאומי, ופורס בפנינו את תובנותיו האסטרטגיות, המדיניות והאופםרטיביות.
התשה - אסטרטגיה נוספת להשגת נצחון - אל"מ ש.
בהיותו חניך מב"ל בשנת 2011 הציע אל"מ ש' (אז סא"ל) ממטה ח"א לראות במלחמת התשה כאסטרטגיה לגיטימית וראויה במאמרו ב'מערכות' הישווה בין התשה לחתירה להכרעה. לדעתו כיום ישראל חזקה דיה כדי להעדיף אסטרטגיה זו היקרה יותר כלכלית אך חוסכת בחיי אדם. 'צוק איתן' והצהרות רוה'מ ושר הבטחון מביא אותו למסקנה שכך, במידה רבה נוהלה מערכה זו
דורון גביש: מערך ההגנה האווירית - מכוח טקטי למערך אסטרטגי לאומי
תא”ל דורון גביש, מפקד מערך ההגנה האווירית ובוגר מחזור ל"ו של מב"ל, מתאר ומנתח את השינוי האסטרטגי שעובר ומוביל מערך ההגנה האווירי של צה"ל בשנים אלה. המאמר מתפרסם כאן באדיבותה של מערכת 'מערכות' אשר פירסמה אותו לראשונה באוגוסט 2012.
כיצד מתחילה  מלחמה שאיש לא רוצה בה - מאמר של אל"מ עמית סער, בוגר מב"ל
כיצד מתחילה מלחמה שאיש לא רוצה בה : בירור תופעת ההסלמה הלא מתוכננת, מאת אל"מ עמית סער, עיונים בביטחון הלאומי, גיליון מס' 24, מרס 2019
על  ה"שיטור" הנעלם בדיון הצבאי על הבטחון השוטף
אל"מ מיל' ד"ר עפרה בן ישי, לשעבר המדריכה הראשית במכללה לביטחון לאומי, ראש מחלקת מדעי ההתנהגות בצה"ל, ומרכזת עמותת בוגרי מב"ל. הנושא יוצג בכנס צבא ושיטור באוניברסיטה הפתוחה ברעננה ב-24.10.18.
דיון לכבוד צאתו לאור של ספרו של דר' תא"ל אפרים לפיד "לוחמי הסתר - המודיעין הישראלי - מבט מבפנים"
הדיון נערך בבמת "ממרי" בירושלים, בהשתתפות השופט בדימ. אליקים רובינשטיין, ר' המוסד בעבר אפרים הלוי, תא"ל מיל. דר' אפרים לפיד, בכיר לשעבר באמ"ן ויו"ר עמותת בוגרי מב"ל, ויגאל כרמון, ר' מכון ממרי
לצפייה בהקלטת ערב העיון הקישו על הכותרת
החייל של היום (ושל מחר) ‏‏נולד וגדל לתוך עולם טכנולוגי, דיגיטלי, רשתי, זמין ומשתף. רוצה לתרום, אבל גם שואל "מה ייצא לי מזה?". בצה"ל פועלים לגשר על הפער מול דור ה- .Z עם הקתמ"ר, תא"ל אלון קלוס. מאת תא"ל מיל'אפרים לפיד ואל"מ מיל' ענת סורקיס
דר' תהילה שוורץ אלטשולר וגיא לוריא מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, מציגים במחקר מדיניות זה את הבעיות המאפיינות את ההסדרים הקיימים בישראל בעניין הצנזורה הצבאית וצווי איסור הפירסום, וממליצים על שורה של רפורמות בתחום זה.
במלאת שנתיים לכתב העת "בין הקטבים - סוגיות עכשוויות באמנות המערכה" היוצא לאור בידי מרכז דדו לחשיבה צבאית בינתחומית, מציג ש. ברונפלד את המפעל ועורך מאזן ביניים. בסוף המאמר קישור למאמרי 'בין קטבים' עצמם.
דיון ותגובות להצעתה של סימה ואקנין-גיל לרפרמה בצנזורה שחיבר אורן פרסיקו והתפרסם באתר העין השביעית (ראו מאמרה של וואקנין בסמוך)

  1. לעמוד הבא

לוח אירועים
כתובת למשלוח מאמרים למערכת הצעות או הערות
BogMabal.Editor@gmail.com המערכת אינה מתחייבת לפרסם או להשיב לכל פנייה
רקפות
עבור לתוכן העמוד