כניסה לחברים רשומים

 

פורומים לדיון בנושאי הבטחון הלאומי

באזור הדיונים שלפניכם שני חלקים

 

1. הפורום החופשי בו ניתן להתייחס לכל נושא הקשור לענייני הבטחון הלאומי במובן הרחב של המונח. לכניסה הקישו על: 

דברים שרציתי להגיד - פורום כללי לנושאי הבטחון הלאומי

 

2. אזור דיונים נושאיים בו נעלה מעת לעת נושאים שונים לדיון.

 

ככלל, בפורומים שלנו יש מקום לכל דעה, ובלבד שתהא מנומקת ומבוססת, מנוסחת לגופו של עניין - לא לגופם של אנשים, וללא קריאות מפלגתיות. לנוחיות הגולשים מוצע לנסח באופן בהיר וקצר ככל הניתן, הדברים בפורומים שלנו יופיעו בשם אומרם, ומובן שאין בהם כדי לחייב את מערכת האתר או את עמותת בוגרי מב"ל.

אנו מאחלים לכולנו דיונים מעניינים, פוריים ומועילים.

מערכת האתר 

הרצאתו של אלוף מיל. יעקב עמידרור, חוקר ב״מכון ירושלים למחקרים אסטרטגיים״, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי, שנשא בכנס מב"ל לציון 70 שנה למדינה בדצמבר 2018
קישור למאמר דיעה של מרדכי איש שלום בוגר מחזור כ"ג שהתפרסם ב TheMarker ביום 27.8.2018
לרגל כניסתה לתפקיד נציבת שירות בתי הסוהר של רב גונדר עפרה קלינגר, בוגרת מחזור ל"ו, נתבונן במילה 'נציב' בעזרתו של תא"ל אפרים לפיד והודות לאקדמיה ללשון העברית שחידשה מילה עתיקה זו
מזה 4 שנים משתנה המזרח התיכון מן הקצה אל הקצה. שינויים אלה הופכים את התשובות שבידינו לתשובות של האתמול. במאמר מאלף קורא אלוף דימ. שלמה גזית, להתעשת ולקיים הליכי חשיבה רציניים על המציאות החדשה ועל היערכותנו בהתאם.
דר' תהילה אלטשולר, אם עברייה, השתתפה בשני טקסים צבאיים מכוננים בשנתיים האחרונות: האחד, לפני כשנתיים, טקס סיום טירונות בלטרון, והשני, לאחרונה, טקס סיום קורס קציני יבשה בבה"ד 1. רשמיה ומחשבותיה ראויים שניתן דעתנו עליהם.
יובל, חצי יובל, חישוב אחד מהיר
פרולוג: ב 1998 חגגנו חצי יובל למב"ל, כעבור 6 שנים חגגנו לה ארבעים שנה והיום חוגגים לה יובל!!! אז איך אפשר שלא להתבלבל ???
פרופ' יחזקאל דרור, חתן פרס ישראל, וממובילי החשיבה המדינית-ציבורית בישראל נענה להזמנתנו וכתב מאמר מיוחד לכבוד יום העצמאות ה-65 של מדינת ישראל. מערכת האתר ועמותת בוגרי מב"ל מביעות בזה הערכתן ותודתן לפרופ' דרור על מאמר זה בפרט ועל תרומתו רבת השנים להתפתחות החשיבה והדיון על הבטחון הלאומי בכלל.
בשנת 1989, במלאות 200 שנה למהפכה הצרפתית, שאלו את צ'ו אן ליי, ראש ממשלת סין, כיצד הוא מסכם את המהפכה הצרפתית. תשובתו המפתיעה הייתה – "עוד מוקדם להעריכה היום". כך פותח אלוף מיל. שלמה גזית את מאמרו בעניין מהפכת ה"אביב" העוברת כיום על העולם הערבי. לקריאת המאמר במלואו הקישו על הכותרת.
השנה תציין ישראל מלאת ארבעים שנה למלחמת יום הכיפורים, המלחמה האחרונה עם מדינות ערב, בה נפלו כשלושת אלפים חיילי צה"ל. כל קברניטי המדינה של אז ורבים מבכירי המפקדים כבר אינם אתנו. השנה יתקיימו אירועים רבים על ידי גופים ממלכתיים ציבוריים ופרטיים לזכר אותה מלחמה וחלליה. צה"ל העמיד את יום הזכרון השנה (להמשך הקישו על הכותרת)
אפרים לפיד סקר ברשימה המוצבת בסמוך, מספר אירועים מתוכננים המיועדים לאיזכור ולציון מלחמת יום הכיפורים, ובכלל זה הופעתם של ספרים חדשים הדנים במלחמה ההיא. רפי לאופרט, בוגר מחזור י"ג, דן ומגיב לרשימה זו.
הערפל וחוסר הוודאות השורר במדינות קרובות ורחוקות מאיתנו מחייבים הצצה מחודשת אל קהילת המודיעין הישראלית ואל הצורך לנער תהליכי עבודה מיושנים ולהחליפם בחדשים המתאימים למצב. לדעת המחבר הדבר הראשון שחייב להעסיק את המערכת המודיעינית ולעמוד בראש ובראשית הצגת המודיעין – בהערכת המצב - היא מהם החורים השחורים ומהם סימני שאלה הגדולים הנובעים מהם? למאמר המלא הקישו על הכותרת
בעקבות כנסי המורשת של של"ג: "מורשת של טפיחות הדדיות על שכם / בלי דיון בתקלות ובכשלים / מהוות הזנייה של עובדות ואמת / והיא רק גיבוב מלים / ... (להמשך הקישו על הכותרת)

  1. לעמוד הבא

לוח אירועים
כתובת למשלוח מאמרים למערכת הצעות או הערות
bogmabal.editor@gmail.com המערכת אינה מתחייבת לפרסם או להשיב לכל פנייה
רקפות
עבור לתוכן העמוד