סקירת הספר מדינה בודדה של יוסי אלפר

ספרו של יוסי אלפר, מי שהיה איש המוסד שנים רבות ואחר כך עמד בראש המרכז למחקרים אסטרטגיים, מבקש לנתח ולהנציח את אחת מתפיסות הביטחון המרכזיות של ישראל בעבר – תפיסת הפריפריה. המגמה היתה לבלום את העוינות הערבית באמצעות פיתוח יחסים עם מעצמות אזוריות חלופיות ועם בעלי ברית נוספים לאורך שנים. תורת הפריפריה נהגתה וגובשה על ידי ראש הממשלה בן-גוריון ועוזריו הקרובים, ראובן שילוח ואיסר הראל, באמצע שנות החמישים, אך לא נוסחה מעולם במסמך תורתי רשמי. זה היה לקח ממלחמת העצמאות וממבצע סיני. זהותה של הפריפריה והיקפה לא הוגדרו. דומה כי מיישמיה של הדוקטרינה, בייחוד במוסד, עיצבו את התכנים תוך כדי עשייה, ברוח האלתור שאפיינה במקרים רבים את הטיפול בביטחון ישראל  .

הפריפריה הקלסית הכילה שלושה מעגלי שותפים. במעגל הראשון – המדינות הלא-ערביות והלא-מוסלמיות שגבלו במדינות הסכסוך; במעגל השני – עדות ועמים לא-ערבים ולא מוסלמים החיים במדינות הסכסוך;  בשלישי – מדינות ערביות בשולי המזרח התיכון, שחיפשו קשרים עם ישראל לנוכח נסיבות מקומיות או אזוריות  .

ההישג הגדול של תורת הפריפריה היה הקשר המשולש (פורום "כליל" או בכינוי שהיה מקובל באיראן ותורכיה - TRIDENT), מעין ברית אסטרטגית ומודיעינית עם איראן ותורכיה. הקשר החל בשנים 1958-1956 ונמשך יותר מעשרים שנה עד להדחתו של השאה האיראני ב-1979. היחסים האסטרטגיים עם תורכיה נמשכו אחר כך לסירוגין כמה עשורים עד לעצירתם על ידי המנהיג התורכי ארדואן.

קשריה הסודיים של ישראל עם מרוקו היו ועודם ייחודיים בהיקפם, בעומקם ובמשכם. כמדינה ערבית יכלה מרוקו להציע לישראל גישה לעולם הערבי והבנה של הדינמיקה שלו. עלייתם של מאות אלפי יהודי מרוקו היתה אירוע חסר תקדים שסלל את הדרך לקשרים המודיעיניים.

קשרים אחרים החלו בראייה הומניטרית עם הנוצרים בדרום סודאן ועם הכורדים בעיראק. המבצע הכורדי היה אחת מאבני היסוד של ברית המודיעין בין ישראל לאיראן במסגרת "כליל", הגם שישראל לא שיתפה את השותפה השלישית, אנקרה, בשל הרגישות של התורכים לעניין הכורדים. שני מבצעים אלה נקטעו : המעורבות הישראלית בדרום סודאן נפסקה עקב הסדר אוטונומיה בין הדרום לחרטום ואילו בכורדיסטאן אסר השאה עצמו ב-1975 את פעילות המוסד, הסוואק האיראני  ו-CIA בעקבות הסכם פיוס שהושג בין השאה ועיראק. בינתיים, בימינו, בעקבות קריסת עיראק יש לכורדים כיום תקווה חדשה לעצמאות והניצוץ הישראלי חזר לזירה. תורת הפריפריה הקלסית מיצתה את עצמה בעשור 1983-1973. מאמץ חשוב , שהסתיים אף הוא בכישלון, היה הקשר עם המיעוט המרוני בלבנון, אשר נועד לבלום את התפתחות אש"ף במדינה זו. הסיפור ידוע וכואב, ואף הוא חלק מתפיסת המיעוטים במזה"ת.

ספרו של אלפר נותן הזדמנות מצוינת להכיר את כל מרכיבי התפיסה ויישומם לאורך שנים והוא מקור ראשוני חשוב לחוקרים ומתעניינים בתולדות ישראל והמזרח התיכון. 

הדפסשלח לחבר
לוח אירועים
רקפות
עבור לתוכן העמוד