כניסה לחברים רשומים

 

אסיפה שנתית ובימת בוגרים יוני 2015

עשרות חברי העמותה התכנסו באולם מגן המיתולוגי בבסיס המכללות לאסיפה שנתית ולבימת בוגרים של יוני 2015. פרט לדיון ואישור הדוחות לשנה החולפת כמידי שנה (ראו פרוטוקול), הגיע הפעם תורן של בחירת ממלאי התפקידים בעמותה לתקופה הבאה, ובראשם הבחירה ביו"ר חדש - תא"ל אפרים לפיד, דובר צה"ל בעבר ובוגר מחזור ' של מב"ל. אפרים יחליף מעתה את אלוף מיל. איל בן ראובן אשר נבחר לכנסת. הפורום נפרד בתודה ובאיחולי הצלחה מאיל אשר הוביל את חידוש פעילותה של העמותה בשנים האחרונות ואפרים העניק לו בשם העמותה תמונה ובה ציטוט מספר קהלת "עת למלחמה ועת לשלום" המסמל את המעבר של איל מפעילות בתחום המלחמה אל העולם המדיני ולקידום השלום. 

מפקד המכללות אלוף יוסי ביידץ נפרד במעמד זה מהאלוף בן ראובן, הודה לו על פעילותה של העמותה והדגיש את החשיבות שהוא מייחס להמשך פעילותה כגורם מקצועי ועצמאי המטפח ומשמר את הידע המצטבר של בוגרי מב"ל לדורותיהם.

לשאר התפקידים בעמותה היה מספר המועמדים בפועל זהה למספר שנקבע בתקנון ולפיכך, ובהתאם לתקנון, נערכה באספה הכללית הצבעה גלויה על כל מועמד ומועמד.(ראו פירוט)

לאחר מכן נערכה בימת הבוגרים אשר במרכזה עמדה הפעם היערכות הממשלה לטיפול בנושאי האיום האסטרטגי והמודיעיני. השר ישראל כץ, השר לענייני מודיעין ושר התחבורה פתח וסיפר כי החל בלימוד מעמיק של מערכת המודיעין עליה הופקד ופרס את תפיסתו לגבי תחומי הפעילות בהם יעסוק אשר עיקרם תיאום, הקצאת משאבים ושיפור יכולת הפעולה והאינטגרציה בין ארגוני קהילת המודיעין. אלה ייעשו בהתחשב כמובן, בהוראות החוק לעניין אחריות, כפיפות וקשר ישיר בין  ראש הממשלה לראשי ארגוני  המודיעין. השר הוסיף סקירה ראשונית של האיומים האסטרטגיים בסביבה הקרובה והרחוקה של ישראל ואף הצביע על כיווני עשייה  קונקרטיים, בעיקר בזירה הפלסטינית, העשויים לקדם רגיעה באזור כמו גם  להבטיח את ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה.

שני מסרים ביקש להעביר אלוף מיל. עוזי דיין, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי,  וזאת על יסוד ניסיונו הרב והיכרותו הקרובה עם קהיליית המודיעין בתפקידיו בעבר. ראשית ציין, כי ככל שעבודת המודיעין חשובה מאד וערכה לא יסולא בפז, אין בה כדי להחליף את אחריות וסמכות הקברניט המדיני או המפקד. הניסיון הפיקודי, שיקול הדעת והאינטואיציה המבצעית אסור להם להרכין ראשם בפני הפרשנות המודיעינית, אחרת צפויות אכזבות חוזרות ונשנות. שנית, ביקש אלוף דיין להדגיש כי המאמץ המודיעיני הנדרש הינו מורכב ועליו לכלול לא רק נושאי מודיעין מיוחדים וחדשניים כגון הסייבר, אלא גם מודיעין שדה ומודיעין שטח כבעבר, שכן הם אלה שמבטיחים את אמינותה של תמונת האויב ואת היכולת לחשוב באופן יצירתי ובלתי שיגרתי על דפוסי פעולה מבצעיים

ח"כ עופר שלח, חבר ועדת חוץ ובטחון ויו"ר שלה בעבר, כמו גם עיתונאי בעל מוניטין, פרס בהרצאה מאלפת ונוקבת את המבוכה הקונספטואלית בה שרוי העולם המודיעיני והצבאי נוכח היעדר הנחייה מדינית ברורה המגדירה חזון לעתיד. עוד טען ח"כ שלח כי חסרים כיום מנגנוני בקרה וכלים יעילים אשר באמצעותם ינהל הדרג המדיני ויתמודד עם הממסד המודיעיני ועם קהילת הביטחון.

הקודםהקודם
הגדלהגדל
הבאהבא
לוח אירועים
רקפות
עבור לתוכן העמוד