המכללה לבטחון לאומי

תלמידים מצבאות זרים
תלמידים מצבאות זרים

המכללה לבטחון לאומי משמשת מוסד ללימוד מקיף ומעמיק של הבטחון הלאומי, על כל מרכיבי העוצמה והחולשה שלו ויחסי הגומלין ביניהם.
מכללות לביטחון לאומי קיימות במרבית מדינות העולם, אשר הכירו בצורך לקיים מוסד ללימודים מדיניים צבאיים עבור הרמה הבכירה של הקצונה והממשל האזרחי. כך גם בישראל, מב"ל אינה מוסד צבאי אלא לאומי, למרות שהיא פועלת בתוך ובאחריות צה"ל, ובראשה עומד אלוף. בעשור האחרון ממלא האלוף גם את תפקיד מפקד כלל
המכללות הצבאיות של צה"ל.

המכללה הוקמה מכוח החלטות ממשלה אשר קבעה כי עליה "… המוסד הגבוה ללימוד, לעיון ולמחקר בבעיות הביטחון הלאומי של מדינת ישראל..".

במהלך השנים למדו במב"ל מידי שנה כ 30-35 תלמידים מהם כשני שלישים קצינים בכירים בצה"ל, בדרגות שבין תת אלוף לסגן-אלוף, בכירים מגורמי הביטחון האחרים וממשרדי הממשלה והחל משנת הלימודים 2007-2006 לומדים במב"ל גם אנשי צבא, זרים.

תכנית הלימודים במב"ל משולבת בלימודים אקדמיים והתלמידים העומדים בהצלחה בדרישות מקבלים בתום שנת לימודים אינטנסיבית בנוסף לתעודת בוגר המכללה לביטחון לאומי, מטעם המכללה, גם תעודת מוסמך במדע המדינה, במגמת הבטחון הלאומי, מטעמה של אוניברסיטת חיפה.

הלימודים במכללה מפתחים בתלמידים מקרב הקצונה הבכירה של צה"ל ושל צבאות זרים והפקידות הבכירה של מערכת הבטחון והממשל, ראייה כוללת ומשולבת של מירב הגורמים, התנאים והנתונים הקובעים את מעמדה הביטחוני של ישראל, ברגיעה ובמלחמה, היום ובעתיד הנראה לעין.

הדפסשלח לחבר
לוח אירועים
רקפות
עבור לתוכן העמוד