כניסה לחברים רשומים

 

שנה של מלחמת יום הכיפורים

 

השנה תציין ישראל מלאת ארבעים שנה למלחמת יום הכיפורים, המלחמה האחרונה עם מדינות ערב, בה נפלו כשלושת אלפים חיילי צה"ל. כל קברניטי המדינה של אז ורבים מבכירי המפקדים כבר אינם אתנו.

השנה יתקיימו אירועים רבים על ידי גופים ממלכתיים ציבוריים ופרטיים לזכר אותה מלחמה וחלליה.

צה"ל העמיד את יום הזכרון השנה בסימן החללים של יום כיפור תשע"ג. המכללה לביטחון לאומי תוביל כנס מרכזי של לקחי המלחמה לסגל הבכיר הסדיר של היום שרובו המכריע אפילו לא נולד ב 1973.

מחלקת היסטוריה של צה"ל תוציא ככל הנראה ( סוף סוף !) שני מחקרים ייחודיים על המלחמה. המחקר המקיף של החוקר הבכיר של מחלקת היסטוריה דר' אלחנן אורן ז"ל על המלחמה , אשר הושלם כבר לפני עשרים שנה אך עוכב מסיבות שונות עד שנה זו.

המחקר השני של דר' שמעון גולן , גם הוא מהחוקרים הבכירים הותיקים של ההיסטוריה הצבאית, על הפיקוד העליון במלחמה. זהו מחקר מקיף וראשוני על התנהלות הדרגים הבכירים.

המיוחד בשני מחקרים אלה כי הם מבוססים על מקורות ראשוניים : פרוטוקולים, סטנוגרמות של דיונים, הקלטות קשר, פקודות מבצע וראיונות אישיים עם מפקדים בכירים, מקורות רבים אשר לא היו נגישים לשום פרסום קודם על המלחמה.

ייתכן גם כי יתפרסמו לאחר שנים של עיכוב שני ספרים נוספים על קרב החווה הסינית בסיני ותפקוד חטיבת ה שריון 7 ברמת הגולן, גם הם מחקרים של קצינים עבור מחלקת היסטוריה.

בשנה זו צפויים עשרות ארועים של עמותות חיליות ויחידתיות החל מ"צוות" ארגון גמלאי צה"ל אשר יקיים כנס מורשת מרכזי ביולי השנה, עמותות השריון, המודיעין, חיל האויר, הקשר, התותחנים ואחרים.

כולם ישתפו את ותיקי המלחמה בסיפורי מורשת ובתובנות של פרספקטיבה רבת שנים מה הפקנו מאז ועד היום. גם משפחות שכולות רבות יקיימו ארועי זכרון והנצחה .

בתקשורת האלקטרונית והכתובה יציפו לנו עד חודש אוקטובר ובמהלכו עשרות תכניות ומאמרים על המלחמה מהיבטים שונים.

בשנה זו אנו צפויים להימצא לעתים תכופות בחשיפה לסיפורים אישיים , חוויות ורגשות ממלחמה מרה זו, חוויות אשר נצרבו במורשת של הגדודים, החטיבות והאוגדות שלחמו שם בחירוף נפש ומולם דיווחים "קרים" של פקודות הפיקוד העליון, תמונת קרב שונה שהצטיירה בפיקוד ובמטכ"ל.

בארועים ובספרים נראה את השוני בין סיפורי מורשת העוברים ביחידות וגם בתקשורת מדור לדור ולעומתם מחקר היסטורי מוסמך השונה לעתים מהראייה האישית של המעורבים בשדה הקרב.

צריך לצפות כי הארועים השונים, הסיקור התקשורתי וכנסי המורשת יעשירו את הדור המשרת כיום בלקחים שיבטיחו למנוע אסונות בעתיד.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. ריטה (18/07/2023 00:50:34)
לוח אירועים
כתובת למשלוח מאמרים למערכת הצעות או הערות
bogmabal.editor@gmail.com המערכת אינה מתחייבת לפרסם או להשיב לכל פנייה
רקפות
עבור לתוכן העמוד