כניסה לחברים רשומים

 

בוגרי מחזור י"ב מסכמים עוד שנה של התנדבות למען שדרות

בשיא מתקפות הקסאם (2006/7) התארגנה קבוצת בוגרי מב"ל ממחזור י"ב לתמוך בתושבי שדרות, להביע הזדהות ולסייע להתמודד עם החיים במקום. מעשים, לא רק מלים. מקימי העמותה: יעקב אלוני ז"ל, מוטי בירן, שמואל בן רום, שלמה גל, אלי יקואל, יואל מור, שמואל רשף ז"ל, יוסי שניר, נעם שפירא, יואל שר. לפירוט - הקישו על הכותרת

סיכום פעילות שנת 2012

כללי

 התחלנו שנה שביעית של פעילות אינטנסיבית בשדרות. מאז מבצע "עמוד ענן" שורר שקט באיזור ונראה, כי לעת עתה, בחמאסטן הפנימו את הלקח ולמרות מצהלות הניצחון המדומה הם נזהרים שלא להביא על עצמם חורבן נוסף. אף אחד באיזור לא משלה את עצמו שהשקט יימשך זמן רב והתפרצות אלימה נוספת היא רק ענין של זמן.

ההשקעה הגדולה במיגון התושבים הוכיחה את עצמה ועל אף הכמות הגדולה של רקטות ופצמ"רים מכל הסוגים, ששוגרו אל שדרות וישובי עוטף עזה, מספר הנפגעים היה מינימלי.

העיר חזרה מהר לשגרה, העיריה עדיין במצב כספי קשה, ראש העיר שבת רעב מול קרית הממשלה בירושלים והביא לכך שהממשלה תעביר סכום נכבד לתשלום חובות עבר ומשכורות לעובדים אך לא הרבה יותר מכך.

במציאות זו, אנו ממשיכים את פעילותנו בתחומי הרווחה, חינוך לא פורמאלי, טיפול בילדים ונוער בסיכון, ארוחה חמה לילדי מועדוניות ממשפחות מצוקה, הרצת סדנאות למאבק בסמים, אלכוהול ואלימות  בקרב תלמידי בתי הספר התיכוניים, עידוד בוגרי תיכון מתאימים להמשיך בלימודים במסלול י"ג – י"ד להנדסאי אלקטרוניקה, מימון חוגי העשרה לילדים ונוער בשת"פ עם אגף הרווחה והמתנ"ס, תמיכה במכינה הקדם צבאית, רכישת כרטיסי מנוי לסינמטק לילדים ועוד כהנה וכהנה.

 להלן סקירה ופירוט קצר של פעולותינו בעיר בשנה החולפת :

 

אשכול מועדוניות  המתחם ששופץ מתפקד יפה ונוספו לו שיפורים. 2 מועדוניות פועלות במקום, נוסף על מטבח מרכזי המבשל ארוחות חמות לילדי המועדוניות. בכוונתנו לתרום חדר מחשבים במקום לצד מרכז להוראה מתקנת, הפועל כבר מזה זמן.

 

ארוחה חמה הפרויקט נמשך ואף הורחב. כזכור, לאור הקיצוץ המתמשך בתקציבי הרווחה פחתה עד חוסלה האפשרות של המועדוניות לבשל ארוחה חמה ומזינה לילדים שם. יש לדעת, כי בדרך כלל, ארוחה זו היא הארוחה החמה היחידה שהילדים מקבלים במשך היום משום מצבן הקשה של המשפחות מהן הם באים. הקהילה הנוצרית קנדית של אוהבי ישראל, עמה אנו קשורים, שמה לה למטרה לתמוך במפעל ההזנה שלנו וכך אנו יכולים לאפשר לכל המועדוניות "שלנו" ארוחה חמה הגונה, הכוללת בשר, ירקות ופירות בכל יום, לעשרות רבות של ילדים בסיכון ממשפחות מצוקה. הרועה הרוחני של הקהילה , דר' ג'והן טווידי, מבקר בשדרות לפחות פעם בשנה, מתרשם ממראה עיניו ונראה שתמיכת קהילתו בפרויקט ההזנה מובטחת לתקופה ארוכה.

סדנאות תיאטרון פרויקט קבוע, זה השנה השישית. תלמידים משני התיכונים המקיפים בעיר,  הדתי והממלכתי , מגיעים לסדנאות תיאטרון ב"קאמרי" בתל אביב , שכוללות סיור בתיאטרון,  שיחה עם שחקנים, או במאים וצפייה בהצגה על פי בחירת בית הספר.

 

ימי מוסיקה השנה התחלנו בפרויקט מתמשך , של "טעימות מוסיקליות" בבי"ס התיכון המקיף הכללי יחד עם האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. נגנים מן האקדמיה מגיעים לבית הספר, מדגימים לקבוצות התלמידים נגינה בכלים שונים – מיתר, הקשה, נשיפה וקלידים ובסוף הסבב מתקיים קונצרט קצר ומוסבר של יצירה מוכרת בו משתתפים כולם. הפרויקט נחל הצלחה גדולה ובשנה הבאה יתרחב גם לתיכון הדתי.

 שת"פ עם האקדמיה למוסיקה ולמחול  יתרחב ב 2013 ויכלול הדרכה של אנשי האקדמיה בחוגי מוסיקה בקונסרבטוריון העירוני ובחוגי מחול במתנ"ס. קשה להגזים בערך המוסף הרב של פעילות זו לילדי שדרות. בשלב זה מדובר בסמסטר אחד ולאור התוצאות נחליט על ההמשך. אנשי האקדמיה מבצעים את ההדרכות בהתנדבות מלאה ואנו נושאים בכל העלויות הנלוות – הסעות, ציוד ועוד.

 

סינמטק רכשנו מאות מנויים לתלמידים בכתות א'- ו' . הרווח כאן כפול – מתן אפשרות לילדים לראות קולנוע וגם תמיכה בסינמטק המקומי , שתקציבים, המגיעים לו בדין, לא מועברים אליו מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל משום מה.

קייטנות ומפעלי קיץ  גייסנו תורמים, שהביעו רצון לתמוך בפעילויות הקיץ השונות והצלחנו להוציא כ 300 ילדים ממשפחות מצוקה לקייטנות, בשת"פ עם אגף הרווחה והמתנ"ס ולקיים פעילויות קיץ במהלך החופשה , אחרי סיום הקייטנות.

חוגים לילדים ממשפחות בטיפול הרווחה פרויקט משותף שלנו עם אגף הרווחה והמתנ"ס במשך כל שנת הלימודים. מדובר בחוגי העשרה כמו אנגלית, מחשבים, או ציור, קרמיקה, ג'ודו , קפוארה , נגינה בכלים שונים ועוד. הפרויקט התאפשר בין היתר בזכות תרומה נאה מקרן שוסטרמן , שנענתה לפנייתנו. מדובר בכ- 100 ילדים לפחות.

השנה נשלב בחוגים , המתקיימים, כאמור, במתנ"ס, את ילדי המועדוניות, שיצאו מן המועדונית וישתלבו עם הילדים האחרים הנהנים משרותי המתנ"ס. מדובר בכ- 45 ילדים ובסך הכל כ- 145 ילדים.

מסלול הנדסאים י"ג – י"ד עד עתה הוכשרו עשרות תלמידים כהנדסאי אלקטרוניקה בארבעה מחזורים ונקלטו בחיל האוויר. הפרויקט נמשך  במכללת "עמל" בבאר שבע וברקע הכנות לאיתור מועמדים מתאימים למחזור החמישי. הצלחה גדולה, אפילו שמספר התלמידים אינו גדול אבל יש לזכור, שהעדיפות היא לגיוס ליחידות קרביות ומספר בוגרי י"ב בעיר אינו עולה על  150 – 200 סה"כ בשנתון.

מכינה קדם צבאית המכינה שוכנת במבנה הקבוע שלה וקיבלה הכרה ממשרד החינוך וממשרד הביטחון, דבר שלא היה עד כה. החניכים משתלבים בעיר, עוסקים בפעילות התנדבותית ותורמים רבות לקהילה בה הם חיים. סיוענו מתבטא בפתרון בעיות הקשורות לרשות המקומית ובקשר עם גורמים אחרים בעיר מתוקף היותנו מעורים ומשפיעים ויכולים להזיז דברים כתוצאה מכך.

 

קשר עם קמ"ג פרויקט מתמשך, שיזמנו בתחילת פעילותנו בשדרות. כזכור, מדענים מקמ"ג חונכים תלמידים מהתיכון המקיף הכללי , בעיקר בנושאי מחשב , ומביאים אותם להישגים מרשימים בעבודות הגמר שלהם.

 

סיכום
פירטנו חלק מן הפעילויות שלנו בשדרות ואנו מתכוונים להמשיך שנה שביעית של פעילות אינטנסיבית במקום. פעילותנו מתאפשרת בזכות תרומות, שאנו מגייסים מחברים ומקרנות וכל שקל שנתרם מגיע בשלמות אל ייעודו – אין לנו מקבלי שכר בעמותה וכל הפעילות נעשית בהתנדבות מלאה, כולל של בעלי תפקידים חיצוניים כמו יועץ משפטי ורואה חשבון.

אנו נמצאים בעיר לפחות פעם בשבוע , הפכנו לחלק מן הנוף המקומי וכתובת לבקשות לסיוע מכל מיני גורמים בנושאים שונים ומגוונים , להן אנו נענים כמיטב יכולתנו. לפעמים מספיקים הכרותנו וקשרינו עם מוסדות ממשלתיים וארגונים בעלי השפעה כדי לעזור ולפעמים , כשהדבר אינו תואם בדיוק את מטרותינו המוצהרות, אנחנו לא מתביישים להכניס יד אל כיסינו הפרטיים ולעזור. העיקר, שיש ביכולתנו לסייע ולפתור בעיות.

 

ב ב נ י ן ה א ר ץ,

ח ב ר י ם  ל מ ע ן   ה ח ב ר ה

הדפסשלח לחבר
לוח אירועים

חדש בעמותה

עצור
החל סבב 3 של הרצאות חברי העמותה בבתי הלוחם
בעקבות הצלחתו של המיזם המשותף עם ארגון נכי צה"ל, נמשכות הרצאות בוגרי מב"ל בבתי הלוחם. ראו פירוט בהקשה על הכותרת
העמותה קיבלה אישור ניהול תקין 2016
רשם העמותות אישר מתן אישור ניהול תקין. תודות לצוות המשפטי אריה רוטר ויוסי כץ על פעולתם המסורה. הראו האישור בקישור.
יש גם פייסבוק
לענבל - קבוצת הפייסבוק של בוגרי העמותה הצטרפו עד כה 150 חברים. להצטרפות הקישו על הכותרת
דיון לכבוד ספרו של דר' תא"ל אפרים לפיד "לוחמי הסתר - המודיעין הישראלי - מבט מבפנים"
בדיון השתתפו השופט בדימ. אליקים רובינשטיין, ר' המוסד בעבר אפרים הלוי, תא"ל מיל. דר' אפרים לפיד, בכיר לשעבר באמ"ן ויו"ר העמותה, ויגאל כרמון, ר' מכון ממרי לצפייה בהקלטת ערב העיון הקישו על הכותרת
סקירת הספר מדינה בודדה
תא"ל מיל. אפרים לפיד, יו"ר העמותה, סוקר את ספרו של יוסי אלפר, על אחת מתפיסות הביטחון המרכזיות של ישראל בעבר – תפיסת הפריפריה.
נבחרו יו"ר העמותה ומוסדותיה
אלוף מיל. איל בן-ראובן נבחר כיו"ר העמותה וכן נבחרו יתר מוסדות העמותה , באסיפה כללית שנערכה ביוני 2021.
דבר יו"ר העמותה אלוף מיל. איל בן ראובן, ערב ראש השנה תשפ"ב
בהקשה על הכותרת תועברו לדברי יו"ר העמותה
ספר חדש מאת בוגר מב"ל
דרוזים מעשה מרכבה, ספרו של שמעון אביבי, בוגר מחזור י"ז - ברכות!
מילון למונחי בטחון לאומי
עלה לאתרנו קישור למילון מקוון למונחי בטחון לאומי בעריכת ראובן בן-שלום
סקירת ספרו החדש של יהושפט הרכבי המודיעין כמוסד ממלכתי
אלוף פרופ' יהושפט הרכבי היה שנים ממורי מב"ל, הסמכות המובהקת להוראת אסטרטגיה בצבא ובאקדמיה. את ספרו הגנוז שיזם והביא לדפוס דודי סימן טוב, סוקר אפרים לפיד (התפרסם ב Israel Defense)
אתר חדשות מ 70 מדינות
למדור הבטחון הלאומי > קישורים למקורות מידע > עתונות ותקשורת, נוסף קישור למיזם תקשורת ישראלי מעניין newsbcc.com המרכז חדשות מ 70 מדינות (כולל ישראל). הקישו על הכותרת
עבור לתוכן העמוד